PRZYJACIEL PSZCZOŁY

W środę w Obierwi 15 września można było zostać PRZYJACIELEM PSZCZOŁY. Odbyły się tam bowiem bezpłatne warsztaty ekologiczne pn. „Łąka kwietna, pszczoły i inni zapylacze”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się o pozytywnych walorach łąki kwietnej oraz o tym jak ważną rolę w przyrodzie pełnią pszczoły i inni zapylacze. Za aktywny udział każdy uczestnik otrzymał pamiątkową przypinkę „PRZYJACIEL PSZCZOŁY” i ulotkę na temat „Dlaczego warto wysiewać łąki kwietne?”
Warsztaty, z których skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej w Obierwi podzielono na dwa bloki tematyczne. Na pierwszym panowie Daniel Piekarski i Tomasz Anzulewicz z Nadleśnictwa Ostrołęka – Lasy Państwowe opowiedzieli o mieszkańcach lasu. Dzieciaki zachwycone oglądały gabloty z owadami i tablice poglądowe. Wzięły również udział w konkursie na rozpoznawanie głosów zwierząt. Dowiedziały się również, o tym że leśnicy dbają także o bezpieczeństwo przeciwpożarowe za pomocą specjalnych urządzeń.
Drugi blok przygotował Janusz Marzewski reprezentujący Kurpiowskie Bractwo Bartne. „Jak Każdy Kurp był myśliwym, tak prawie każdy był i bartnikiem” – pisał Adam Chętnik w książce „Kurpie”. Pszczoła dla Kurpiów miała i ma bardzo wielkie znaczenie. Tradycje pszczelarstwa na Kurpiach Zielonych i Kurpiach Białych sięgają XV wieku. Dobrze znane i udokumentowane są kultywowane przez pszczelarzy – spadkobierców bartników. Bartnik przedstawił dzieciom podstawowe przedmioty służące dawnym pszczelarzom używane do dziś. Jednak największe zainteresowanie wzbudził przyrząd zamontowany na drzewie. Jest to podstawowy przyrząd każdego bartnika służący do wspinania się na drzewa. Nosi on nazwę leziwo, czyli deseczka na bardzo długiej linie, splecionej w specjalny sposób. Za pomocą tej liny z deseczką bartnicy dostawali się do barci na drzewach.
Dużą atrakcją były również zawody w przeciąganiu kurpiowskiej liny. Dzieci korzystały z pięknej pogody i kolorowały narysowane na kartonach owady za co dostały nagrody w postaci cukierków i lodów.
Wydarzenie zorganizowało stowarzyszenie Projekt Radomir w ramach akcji Masz Głos przy współpracy z Kamil Stepnowski – Radny Gminy Lelisi Szkołą Podstawową w Obierwi.
Dodać należy również, że ogródek kieszonkowy przy tablicy pamięci powstał w ramach projektu „Pamiętamy, przestrzegamy i o ekologię dbamy” który otrzymał dofinansowanie w konkursie „FORMY7″, którego liderem była Joanna Dziesińska. Natomiast zaangażowanie wielu aktywnych mieszkańców spowodowało, że mamy w Obierwi piękne miejsce nie tylko na warsztaty.

1a.jpg

Więcej informacji

Możesz również polubić…